poniedziałek, 23 maja 2016

Złote monety w lesie

50 tys. złotych nagrody otrzymał leśnik, który znalazł na polu dwa gliniane garnki wypełnione monetami pochodzącymi z XV w. Mężczyzna o skarbie poinformował Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze, które oszacowało wartość skarbu na ponad 400 tys. zł.

Leśniczy  w woj. lubuskim znalazł  na dwa  rozbite gliniane garnce. A w garncach tysiące  monet.
Były tam różne, różniaste złote, srebrne i brązowe monety: halerze zgorzeleckie, czeskie, morawskie,  grosze miśnieńsko-saksońskie, heskie, z mennicy w Halberstadt i czeskie. Eksperci potwierdzili, że monety są zabytkami archeologicznymi o wyjątkowej wartość zabytkowej, wartymi szacunkowo 423 535 zł.

Na wniosek Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za odkrycie to minister kultury przyznał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł, czyli około 10 proc. szacowanej wartości zabytku.


Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przewiduje, iż osobom, które odkryły bądź przypadkowo znalazły zabytek archeologiczny, przysługuje nagroda o ile dopełniły one określone w tej ustawie przesłanki. Warunki i tryb przyznawania nagród, ich rodzaje, wysokość i źródła finansowania zostały określone w rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 1 kwietnia 2004 r. w sprawie nagród za odkrycie lub znalezienie zabytków archeologicznych. Zapisano tam m.in., że nagrodę pieniężną przyznaje się, gdy zabytek posiada znaczną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Ale nagrody są śmiesznie niskie.

Czy opłaca się więc zgłaszać znaleziska?
Jeśli są one o niskiej wartości to na pewno. 

poniedziałek, 2 maja 2016

Srebrne monety z brazylii

Po raz pierwszy w historii w Ameryce Południowej 5 sierpnia 2016 roku rozpoczną się XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Z tej okazji Brazylia wyemitowała pierwsze w historii oficjalne srebrne monety okolicznościowe Rio 2016. Monety mają najniższą w historii igrzysk limitację – tylko 25 000 egzemplarzy na cały świat.