czwartek, 21 września 2017

Srebro od Pikassa w Lublinie

273 prace Pabla Picassa w Muzeum Lubelskim. Złoto, srebro i ilustracje

Muzeum Lubelskie szykuje największą i najdroższą wystawę w swojej historii: 29 września wystawi prawie 300 prac Pabla Picassa.
 
Pozostała partia pochodzi z prywatnej kolekcji Thomasa Emmerlinga z Norymbergi, który przez lata zbierał ilustracje książkowe autora „Guerniki” i ze zbiorów rodziny Hugo. Ta amerykańska familia, spokrewniona z wielkim francuskim pisarzem, wydała na świat Francois Hugo, wnuka Victora, złotnika, który od 1956 roku współpracował z Picassem (jego syn także jest znakomitym złotnikiem). Wspólnie Picasso i Hugo stworzyli serię złotej biżuterii i medalionów, srebrnych talerzy, żelaznych plakiet i waz z brązu. Na wystawę do Muzeum Lubelskiego trafią medaliony i talerze. I jeśli kogoś interesują kwestie finansowe: w zeszłym roku 24 srebrne talerze autorstwa tego duetu zostały sprzedane na aukcji w Hongkongu za 2,5 miliona dolarów. W 2005 roku jeden złoty wisiorek z wzorem zaprojektowanym przez Picassa wyceniono na 10 tysięcy dolarów.