niedziela, 13 lipca 2014

Srebro - reaktywacja

Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej[4][5]. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku. Srebro było znane od czasów starożytnych. Przez lata było cenione jako metal szlachetny i używane jako waluta, a także do produkcji biżuterii, srebrnych naczyń i sztućców. Obecnie stosuje się je także do produkcji filmów fotograficznych, styków elektrycznych i luster. Pierwiastkowe srebro jest katalizatorem. Srebro ma właściwości bakteriobójcze. W medycynie niekonwencjonalnej stosuje się srebro koloidalne w celu leczenia różnych dolegliwości. Spożycie dużej ilości srebra może spowodować chorobę zwaną argyrią, charakteryzującą się nieodwracalną zmianą koloru skóry na niebieskoszary. Nazwa metalu w języku polskim i iliryjskim reprezentuje dawne zapożyczenia wywodzące się z obszaru Półwyspu Iberyjskiego (iber. silar, bask. zillar, zilhar, zidar - srebro) i związana jest zapewne z wędrówką Gotów do Hiszpanii, w języku gockim silubr.

1 komentarz:

Mateusz Domański pisze...

Jeśli mowa o monetach to faktycznie srebrne monety bardzo ładnie wyglądają i jak dla mnie są jednymi z ładniejszych jeśli chodzi o zbieranie. Jednak kiedy uda mi się znaleźć jakieś złote monety https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety to wtedy już na pewno one będą na pierwszym miejscu pod kątem numizmatycznym.